Hormony a obezita – 2. ČÁST
Rubrika: Metody hubnutíAutor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Hormon Leptin (z řeckého Leptos - „hubený"), který vylučuje bílá tuková tkáň, byl objeven teprve v roce 1994, kdy výzkumníci zjistili, že jeden geneticky pozměněný kmen myší jedl hodně a byl obézní, ale po podání nové látky leptinu, myši zhubly. To vypadalo jako velmi dobrá zpráva pro léčbu obezity, ale stejně jako většina věcí v biologii, je vše poněkud složitější, než se zdá. Injekce leptinu totiž působili pouze u myší, ale u obézních lidí byla úspěšnost pouze 5-10%.
LEPTIN TLUMÍ POCIT HLADU!
Leptin je vylučován tukovou tkání do oběhového systému, odkud pak cestuje do hypotalamu, kde oznamuje, že máme dostatek tuku (zásob) a nepotřebujeme tedy tolik jíst a zvýší se i činnost našeho metabolismu. Obecně tedy platí, že čím více máme tuku, tím více máme leptinu, tím méně bychom toho měli sníst a tím vyšší je rychlost našeho metabolismu. A zase naopak, čím méně tuku máme, tím méně máme leptinu a budeme tak mnohem hladovější.
LEPTINOVÁ REZISTENCE
Z těchto informací nám tedy jasně vyplývá, že díky leptinu by obézní lidé měli automaticky přestat jíst a začít hubnout. Jak jsme ale již vysvětlovali, tak vše je poněkud složitější. U obézních lidí je totiž koncentrace leptinu velmi vysoká a díky tomu se stává naše tělo k leptinu rezistentní! Můžeme tak mít hodně tukové tkáně, produkovat hodně leptinu, ale přesto to nefunguje, protože mozek tyto signály prostě neposlouchá. Váš mozek si dokonce může myslet, že jste hladoví, protože nemá signál o dostatečném množství leptinu!!! V konečném důsledku tedy máte ještě větší hlad...
Leptinová rezistence je velmi podobná jako inzulinová rezistence, která způsobuje Diabetes II. typu a je také zajímavé, že oba typy rezistence se vyskytují společně u obézních lidí, ale s drobným rozdílem. Obezita s vyšším množstvím vnitřního (viscerálního) tuku způsobuje vyšší hladinu inzulinu a ti co mají tendenci mít více podkožního tuku, mají vyšší hladinu leptinu.
HLADOVÝ HORMON - GHRELIN
Ghrelin byl objeven až 7 let po leptinu a je to vlastně jeho opozitní hormon, Leptin je vylučovaný některými buňkami žaludku, střev, slinivky a patří k rychlým regulátorům naší tělesné hmotnosti. Ghrelin je také označován jako „hladový hormon" - právě díky němu, máme v případě prázdného žaludku hlad. Ghrelin putuje do hypotalamu, kde dává signál, že máme hlad. Pokud chcete zhubnout, chcete mít menší koncentraci ghrelinu, protože pak nebudete mít hlad
Jak jsme vysvětlili, tak oba hormony nám aktivně regulují chuť k jídlu a hlad. Takže při pokusu rychle zhubnout (odstranit tuk), bude pravděpodobně vaše tělo reagovat změnou hladiny hormonů, a bude se aktivně bránit - takže budete mít hlad. Z těchto informací je tedy zcela jasné, že toto je další z důvodů proč zázračné a rychlé diety nefungují a vedou pouze ke známému „jo-jo efektu."
Chcete-li tedy skutečně zdravě a trvale zhubnout nechte si poradit od odborníků a nevěřte zázračným přípravkům ani dietám.
Tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.