Držet nebo nedržet dietu?

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Držet nebo nedržet dietu?
Většina mých klientů, kteří mají nadváhu a chtějí zhubnout, jsou tzv. chronický dietáři. Dlouhodobě se pohybují ve dvou protipólech – drží dietu a pak jí držet přestanou. Zhubnou a zase přiberou. Každé nabrání zpátečních kil je často větší, než bylo těch původních. Proč tomu tak vlastně je?
 
Máme na výběr široké spektrum různých diet, zázračných nápojů a pilulek, které mají jedno společné – vždy dochází k celkovému omezení energetického příjmu a stojí nás nejen peníze, ale často i vlastní zdraví. Tělo reaguje na jakoukoli dietu nejdříve snížením hmotnosti (většinou je to voda a vlastní svaly) a my jsme spokojené, že to zabralo! Toto snížení hmotnosti však vyšle organismu signál, že nastala nouze. Tělo v domnění, že bude hladovět, přepne na úsporný režim. Začne pomaleji spalovat, sníží bazální metabolismus, a co je hlavní začne všechno ukládat na tukové zásoby (na horší časy). A právě v tomto nouzovém stavu často přestaneme dietu držet a konečně se najíme.  Tělo z přijaté stravy okamžitě všechno uloží na tuky (za normálních okolností by stravu ihned spálilo, ale teď nesmí nic spálit, když přijde ta nouze). Naše tělo si každou dietu důkladně pamatuje a trvá to daleko déle než samotná dieta, než se zase dostane do rovnováhy. Ale to my už zase panikaříte a vymýšlíte další dietu. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy výsledkem jsou jen nabyté kilogramy navíc. Takže kde je vlastně ten účel diety?
 
Držením diety se ochuzujete o důležité živiny, vitamíny, minerály a energii. Výsledkem je únava, podrážděnost, hlad a chutě na sladké, snížení bazálního metabolismu a imunitního systému, zpomalené trávení, hypoglykemie a nespavost. Je tedy přirozené, že dietu vydržíme držet jen krátkodobě, nejde o slabost vůle či lenost, jde pouze o pud sebezáchovy! Zvýšení hmotnosti po dietě není tedy naše selhání, ale selhání organismu v důsledku diety.
 
Trvale hmotnost snížíte pouze změnou jídelníčku a pohybem. Jídelníček by měl obsahovat všechny důležité živiny - sacharidy, bílkoviny a tuky, vitamíny a minerály (jíst tedy všechno), ale s mírou a s dostatečným výdejem energie. Vybírejte kvalitní a čerstvé suroviny, jezte pravidelně, snídejte a cvičte.  Diety přenechte vrcholovým sportovcům a nemocným lidem, kteří ze zdravotních důvodů musí určité potraviny z jídelníčku vyloučit. Přestaňte své tělo trápit, ale pořádně živit!  
 
Potřebujete poradit s Vaším jídelníčkem? Neváhejte mě kontaktovat!
 
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - výživový poradce, psycholog, instruktor cvičení 
 
www.zuzanadouchova.cz 
 Další články z rubriky Metody hubnutí

Recept na zdravý a štíhlý život

Moderní doba nás přímo zahlcuje nabídkou nejrůznějších druhů diet, zázračnými doplňky, které slibují, že zhubneme bez námahy a z každého druhého článku na nás vykukují zaručené tipy, jak docílit své vysněné postavy. Pojďme se teď na chvilku zamyslet a společně si zopakovat základní a věčná pravidla toho, jak být dlouhodobě zdraví a štíhlí. Abychom docílili kýženého výsledku, musíme začít vždy u sebe a nespoléhat se na to, že nás někdo „zhubne". To my musíme změnit přístup ke stravování, pohybu a upravit životní styl tak, abychom dosáhli svého cíle. Je až neuvěřitelné, co taková změna udělá i s lidskou psychikou, budete se cítit energicky, odpočatě a v momentě, kdy zaznamenáte první pozitivní reakce od vašeho okolí, tak pocítíte dvojnásobnou motivaci pokračovat dál.

Jak trvale zhubnout přes břicho

Tento článek Vám může naprosto změnit pohled na hubnutí břicha. Pokud se budete držet zásad, které Vám doporučím, tak se velkého břicha zbavíte i trvale. Nejdřív si ale musíme říct, čemu se musíte vyhnout, aby se Vám to podařilo.

Sám jsem se potýkal s velkým břichem už od mládí a zkoušel jsem různé diety, které mě měly zbavit tuku. Od nízkosacharidové diety, přes tukožroutskou až po jídla, která se vařila jen na vodě a k tomu dávky zeleniny. Můžu Vám říct, že žádný z těchto způsobů mě břicha nezbavil, ale naopak mi ho ještě zvětšil. Po každé takové dietě jsem sice něco zhubl, ale potom přišel vždy vlčí hlad, chuť na sladké a nakonec se mi zhubnutá kila ještě vrátila. Změnilo se to až před 2 roky, kdy jsem se břicha opravdu zbavil a zhubl jsem 27 kg a 33 cm v pase. Velikost oblečení se mi změnila z XL na M a hlavně se cítím mnohem lépe, nemám po každém jídle nafouklé břicho a zlepšilo se mi mnohonásobně trávení.

Hubnutí v páru - trend roku 2014

Pokud budete hubnout v páru, zhubnete rychleji. Tvrdí to nejnovější studie uveřejněná na konferenci Public Health England v Londýně. „Je prokázáno, že pokud hubnou oba členové páru, dosahují mnohem větších výsledků jak v oblasti hubnutí, tak detoxikace a v neposlední řadě i naučení se novým návykům zdravého životního stylu."

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: