Držet nebo nedržet dietu?

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Držet nebo nedržet dietu?
Většina mých klientů, kteří mají nadváhu a chtějí zhubnout, jsou tzv. chronický dietáři. Dlouhodobě se pohybují ve dvou protipólech – drží dietu a pak jí držet přestanou. Zhubnou a zase přiberou. Každé nabrání zpátečních kil je často větší, než bylo těch původních. Proč tomu tak vlastně je?
 
Máme na výběr široké spektrum různých diet, zázračných nápojů a pilulek, které mají jedno společné – vždy dochází k celkovému omezení energetického příjmu a stojí nás nejen peníze, ale často i vlastní zdraví. Tělo reaguje na jakoukoli dietu nejdříve snížením hmotnosti (většinou je to voda a vlastní svaly) a my jsme spokojené, že to zabralo! Toto snížení hmotnosti však vyšle organismu signál, že nastala nouze. Tělo v domnění, že bude hladovět, přepne na úsporný režim. Začne pomaleji spalovat, sníží bazální metabolismus, a co je hlavní začne všechno ukládat na tukové zásoby (na horší časy). A právě v tomto nouzovém stavu často přestaneme dietu držet a konečně se najíme.  Tělo z přijaté stravy okamžitě všechno uloží na tuky (za normálních okolností by stravu ihned spálilo, ale teď nesmí nic spálit, když přijde ta nouze). Naše tělo si každou dietu důkladně pamatuje a trvá to daleko déle než samotná dieta, než se zase dostane do rovnováhy. Ale to my už zase panikaříte a vymýšlíte další dietu. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy výsledkem jsou jen nabyté kilogramy navíc. Takže kde je vlastně ten účel diety?
 
Držením diety se ochuzujete o důležité živiny, vitamíny, minerály a energii. Výsledkem je únava, podrážděnost, hlad a chutě na sladké, snížení bazálního metabolismu a imunitního systému, zpomalené trávení, hypoglykemie a nespavost. Je tedy přirozené, že dietu vydržíme držet jen krátkodobě, nejde o slabost vůle či lenost, jde pouze o pud sebezáchovy! Zvýšení hmotnosti po dietě není tedy naše selhání, ale selhání organismu v důsledku diety.
 
Trvale hmotnost snížíte pouze změnou jídelníčku a pohybem. Jídelníček by měl obsahovat všechny důležité živiny - sacharidy, bílkoviny a tuky, vitamíny a minerály (jíst tedy všechno), ale s mírou a s dostatečným výdejem energie. Vybírejte kvalitní a čerstvé suroviny, jezte pravidelně, snídejte a cvičte.  Diety přenechte vrcholovým sportovcům a nemocným lidem, kteří ze zdravotních důvodů musí určité potraviny z jídelníčku vyloučit. Přestaňte své tělo trápit, ale pořádně živit!  
 
Potřebujete poradit s Vaším jídelníčkem? Neváhejte mě kontaktovat!
 
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - výživový poradce, psycholog, instruktor cvičení 
 
www.zuzanadouchova.cz 
 



Další články z rubriky Metody hubnutí

Protein

Protein je nezbytnou složkou v podstatě každé buňky v těle. Mnoho z těch, kteří drží dietu, často omezuje konzumaci proteinu, aby snadněji dosáhli snížení hmotnosti organismu. To však může vést k nedostatkům ve výživě, které ve skutečnosti mohou zpomalit proces snižování váhy či dokonce naopak vést k přibývání váhy. Tento stav se nazývá "jo-jo" efekt.

Po čem ženy nejvíce tloustnou

Mnoho lidí se stále zajímá o to, po čem se nejvíce tloustne. Hlavně se o to zajímají ženy, které mají ke kráse mnohem blíže než muži. Jsou to převážně ženy, které chtějí mít více v harmonii fyzickou i duševní krásu. Během let praxe jsem „nastřádal" řadu faktorů, po kterých se nejvíce přibírá na tukové tkáni.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: