Díl II. Hubnutí začíná již při nakupování

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Petr Mesároš, DiS., Hubnu.eu

Díl II. Hubnutí začíná již při nakupování

Možná jste již slyšeli, že hubnutí probíhá především v hlavě, až poté v žaludku. Ano, je tomu tak. Náš rozum rozhoduje o všem. I o tom, jaké a kolik potravin si nakoupíme. Pokud tedy hubnutí začíná v hlavě, můžeme ovlivnit to, co jíme, už při nakupování.

Zapamatujte si a řiďte se alespoň některou z následujících zásad a váš jídelníček se zaručeně stane zdravějším. Možná již jen díky těmto změnám shodíte pár kilogramů. 

Co nemáte doma, to totiž nesníte!

Zásada č. 1

Nikdy nenakupujte hladoví. Pokud se rozhodněte nakupovat hladoví, zaručeně nakoupíte nejen kaloričtější a nezdravé potraviny, ale koupíte jich určitě i více, než je nezbytně nutné. V košíku vám tak navíc přistanou sladkosti, uzeniny a „zobání na večer“, jako jsou kalorické chipsy, oříšky a další pamlsky. Ty kromě vysokého množství  cukru nebo tuku obsahují obvykle i hodně soli a různých stabilizátorů, barviv a konzervantů. O nekvalitních rostlinných tucích typu palmového oleje ani nemluvě.

Zásada č. 2

Nakupujte vždy dle předem připraveného seznamu. I když nenakupujete hladoví, tak se vám i při náhodném výběru může stát, že nakoupíte i to, co byste se seznamem v ruce nenakoupil/a. Další výhodou nákupu dle předem sestaveného seznamu je, že se vyhnete regálům s největšími lákadly a spouštěči neřízené chuti.

Zásada č. 3

Nakupujte jen tam, kde víte, co kde najdete a skutečně to tam i seženete. Není nic horšího než běhat po celé prodejně nebo dokonce po více obchodech a hledat jednu jedinou potravinu. Pokud budete nakupovat v obchodě, kde je pravidelně k dostání vše, co pro zdravé hubnutí potřebujete, tak se nejen vyhnete nenadálému  pokušení, ale ušetříte čas i nervy. Kromě toho nebudete nahrazovat zdravé  potraviny těmi, které ke zdraví ani hubnutí nepřispívají. Najděte si také ve vašem okolí dobrého řezníka a kupujte vždy jen čerstvé a kvalitní maso.  

hubnutí, hubnutí při nakupování, jak správně nakupovat, jak sestavit jídelníček, zdravé potraviny, nakupovat zdravě, hubnout při nakupování, nákup zdravého jídla, nákup zdravých potravin

Zásada č. 4

Upřednostňujte kvalitu před kvantitou.V praxi to znamená, že budete nakupovat kvalitnější potraviny v menším množství místo těch nekvalitních za nižší cenu. Nemějte obavy z nedostatku jídla a pocitu hladu. Kvalitnější potraviny obsahují obvykle více bílkovin a vlákniny, které vás více zasytí. To znamená, že kvalitnější potraviny i při menším množství zasytí stejně, nebo dokonce více než ty levnější, kterých zároveň musíte sníst více. Příkladem může být celozrnný chléb, který v porovnání s bílým obsahuje více vlákniny, nebo rozdíl mezi šunkou obsahující 60 % masa a tou, která má obsah masa 90 % a obsahuje tak více bílkovin a méně vody.

Zásada č. 5

Nakupujte jen takové množství potravin, které skutečně potřebujete. Jednak budete mít doma vždy jen čerstvé potraviny, a ještě k tomu budete mít další důvod k rutinnímu pohybu nezbytnému při každém zdravém hubnutí. V případě, že se přece jen rozhodnete pro větší nákup, udělejte si zásoby pouze těch potravin, které jsou vhodné pro zdravé hubnutí a zdravý životný styl. Jedná se o potraviny s minimálním obsahem vody, jako jsou ovesné vločky, rýže, těstoviny, luštěniny nebo třeba ořechy.

Zásada č. 6

Čtěte etikety a nevybírejte potraviny jen podle nízké energetické hodnoty. Sledujte hlavně složení, u kterého platí, že nejvíce jsou v potravině zastoupeny suroviny uvedené ve složení na prvních místech. Naopak suroviny uvedené na konci složení jsou v potravině obsažené v nejmenším množství. Čím méně surovin bylo při výrobě potraviny použito a čím více se název potraviny shoduje s jejím složením, tím lépe.

Dejte si pozor na složení výrobků označených jako Light, Fit, Fitness, Dietní, Bez cukru, Nízkotučný apod. Tyto názvy automaticky neznamenají, že potraviny jsou vhodné při hubnutí. Sice nemusejí obsahovat tolik tuku jako jejich běžné varianty, zato ale mohou obsahovat více cukru v podobě fruktózy, glukózového sirupu nebo škrobu. 

Příkladem může být nízkotučný ovocný jogurt s označením “light”, který má stejné množství kalorií, nebo dokonce více kalorií (nebo kilojoulů) než kvalitní polotučný bílý jogurt.

Vyhněte se také dia výrobkům -  jsou určené primárně pro diabetiky, nikoliv pro hubnoucí. Výrobky s označením “dia”  obvykle neobsahují bílý řepný cukr, na druhou stranu jsou slazené fruktózou. Takže mají stejné množství kalorií nebo cukru jako ty slazené rafinovaným cukrem.    

Naštěstí už není problém sehnat na našem trhu i kvalitní české výrobky, které se jako „lehké“ nebo “dietní” jen „netváří“, ale skutečně prospívají zdraví a zároveň jsou chutné a cenově dostupné. Takovým příkladem jsou  tvrdé, čerstvé a zrající sýry nebo masné výrobky s nízkým obsahem tuku, vody a soli a přirozeně vysokým obsahem bílkovin.   

Zásada č. 7

Řiďte se selským rozumem, nikoliv reklamami. Reklamy je vždy třeba brát s nadsázkou a nadhledem. Bez tuku neznamená bez cukru a s nízkým obsahem energie. Pokud má masný nebo mléčný výrobek trvanlivost několik týdnů nebo měsíců, rozhodně se neobejde bez konzervantů a dalších přídavných látek. V případě, že je potravina je doslazovaná nebo je do ní přidáno větší množství tuku či oleje, pro zdravé hubnutí se logicky moc nehodí.  

Zásada č. 8

Vybírejte si sezonní tuzemské nebo regionální ovoce a zeleninu. Nejenže jsou čerstvější a někdy i cenově dostupnější, ale zároveň mají přirozeně výraznější chuť a vyšší nutriční hodnotu. Je to právě proto, že nemusejí dozrávat ve sklenících, skladech a během přepravy do obchodů. 

Jak nakupujete vy? Napište mi! 

petr.mesaros@hubnu.eu

Petr Mesároš, DiS. 


Další články z rubriky Metody hubnutí

Metody hubnutí – porovnání

V posledních době se zvyšuje zájem lidí o prevenci a podporu zdraví úpravou životního stylu. Problém je ale v záplavě různých „zaručených" rad a tipů, jak nejrychleji zhubnout, zahrnující všelijaké diety, tablety, koktejly...A proto, dostat se ke kvalitním a pravdivým informacím, může být těžší, než se zdá.

Proč detoxikovat tělo?

Naše tělo se už od narození potýká s přílivem mnoha a mnoha látek, které se usazují v našich orgánech a tkáních. Dostávají se do našich těl hlavně díky vzduchu, jídlu a vodě. Ač to pro mnoho z nás může znít dost negativně, dnešní doba je plná skrytých jedů, které naše tělo zaplavují toxickými látkami. Jsou nejenom v naší stravě, ale i ve vodě, kterou pijeme.Dnes je prokázáno, že za mnoha chorobami stojí právě příčina, že tělo je zaplavováno přívalem toxických látek a jejich dlouhodobé kumulace v organismu.V neposlední řadě se do těla dostávají různí paraziti, viry, bakterie, kteří náš organismus zatěžují a ničí.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: