CHCETE ZHUBNOUT ZARUČENOU DIETOU? SMUTNÁ STATISTIKA HOVOŘÍ ZCELA JASNĚ...

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.

CHCETE ZHUBNOUT ZARUČENOU DIETOU? SMUTNÁ STATISTIKA HOVOŘÍ ZCELA JASNĚ...

Většina lidí, kteří se rozhodli hubnout samostatně doma pomocí zaručených dietních tipů z časopisů a internetu, většinou skutečně zhubli, ale v 90% pak do jednoho roku nabrali shozená kila zpět! To asi nezní moc nadějně... A proč se to vlastně děje? Odpověď není vůbec jednoduchá, protože oblast výživového poradenství není tak jednoduchá, jak se mnohým zdá a existuje zde mnoho specifických důvodů.

Nejdůležitějším aspektem je, že každá "zaručená dieta" je vždy pouze krátkodobé řešení. Pro skutečné a trvalé hubnutí je potřeba pochopit jak funguje náš metabolismus, naše tělo a přizpůsobit (případně změnit) tomu svůj životní styl. To je právě důvod proč našim klientům doporučujeme náš „Tříměsíční redukční program aneb stále pod kontrolou" a poté navazující „Tříměsíční kurz zdravého životního stylu aneb naučte se zdravě jíst" - zaměřujeme se totiž na dlouhodobou spolupráci s klienty a trvale udržitelné úbytky váhy, ne pouze jednorázovou a krátkodobou redukci hmotnosti.

Chcete-li tedy zhubnout, využijte služeb skutečných odborníků na výživu s dlouhodobým programem a ne pouze jednorázové a mnohdy univerzální „jídelníčky", bez potřebných informací!

Nyní Vám zkusíme dát ukázku toho jak moc je náš metabolismus složitý a jaké hormonální mechanismy ovlivňují naši chuť k jídlu nebo naopak pocit sytosti.

Leptin a ghrelin - hormonální regulace chuti k jídlu a tělesného tuku

V případě, že se rozhodnete pomocí diety pouze dlouhodobě snížit svůj příjem energie ve formě potravy na hranici bazálního metabolismu (BMR), naše tělo pak zareaguje tím, že zpomalí svůj metabolismus a my se budeme cítit hladoví, unavení a bez dostatečné energie. Naše tělo totiž obecně nemá rádo změnu a pokusíme-li se něco změnit, bude reagovat pomocí hormonů sérií kompenzačních mechanismů. Dva nejdůležitější hormony, které právě ovlivňují naši chuť k jídlu a naopak pocit nasycení jsou Leptin a Ghrelin.

Podle posledních výzkumů se zdá, že Leptin a Ghrelin jsou skutečně velmi důležití hráči v regulaci chuti k jídlu, což následně ovlivňuje naši tělesnou hmotnost a množství tuku v těle. Když dostaneme hlad, máme pak samozřejmě tendenci jíst více. A když pak jíme více, samozřejmě nejsme schopni udržet si svou tělesnou váhu nebo získáváme zpět těžce shozená kila.

Jak Leptin, tak i Ghrelin jsou vylučovány v jiných částech těla, ale mají zásadní vliv na náš mozek - Leptin a Ghrelin působí na náš mozek prostřednictvím hypotalamu. Leptin je bílkovina tvořená tukovými buňkami a řízená vlivným genem, jemuž se říká gen obezity. Jednoduše řečeno, Leptin snižuje pocit hladu, respektive je pomocníkem k tomu, aby mozku řekl, že již hlad nemáme. Ghrelin se tvoří (je vylučován) převážně ve sliznici žaludku a opět jednoduše řečeno - Ghrelin zvyšuje pocit hladu - oznamuje mozku, že máme hlad a zvyšuje naši chuť k jídlu. Oba hormony tedy reagují na to, jak jíme! Leptin obvykle také koreluje s množstvím tukové tkáně - čím více tuku máte, tím více Leptinu si můžete vyrobit.

A zde je právě důležitý faktor, kdy obezita a diety mohou zapříčinit hormonální nerovnováhu a zničit tak jejich správnou komunikaci s naším mozkem! Což nám pak může způsobit:

• že, ačkoli se snažíte jíst zdravě a cvičíte, tak váha nejde dolů
• že zhubnete, a poté přiberete ztracená kila zpět nebo dokonce ještě nějaká navíc
• a mnoho dalších potíží...

Proto Vám v příštím článku přiblížíme, jaké jsou správné zásady a čeho se držet v případě, že chcete zhubnout. Tak abyste měli možnost skutečně pochopit úplné základy fungování našeho metabolismu a přestali tak držet zbytečné diety, které stejně dlouhodobě fungovat nemohou.

Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Radim Šupka
výživový poradce


Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz


Další články z rubriky Metody hubnutí

Zdraví si nelze koupit, tak nenaleťte

Většina z nás touží po tom být zdraví a krásní :-) otázkou ale je, co to vlastně znamená a jak se k tomuto cíli vůbec přiblížit. Zapneme TV, otevřeme internet nebo časopis a všude na nás „vykoukne" reklama na nějaký zázračný a 100% zaručený produkt, doplněk stravy co nám v dosažení našeho cíle pomůže. Je pak celkem jedno, jestli si po produktu kloubní výživy dáme nohu za krk, nebo po produktu na podporu erekce budeme žít mnohem kvalitnější sexuální život, případně po pár tabletách zhubneme na vysněnou váhu nebo si namažeme krém na obličej a omládneme o 10 let. :-)

Nejčastější omyly při hubnutí

Snažíme se zhubnout, děláme pro to snad vše a ručička na váze se nechce pohnout. To je stav, který v mnohých z nás vyvolává zoufalství. Něco je špatně, ale co? V drtivé většině případů je chyba ve způsobu našeho stravování. Stále totiž existují nepřekonané mýty o jídle, které brání trvalé a plynulé redukci kilogramů. Které jsou ty nejčastější?

Proč jsou rychlé a “zaručené” diety zrádné?

Po prázdninách často začíná vlna nových předsevzetí, děti se vrací do lavic, začíná se s různými kroužky a pravidelnými aktivitami, mezi které patří i odhodlání změnit stravovací návyky. Ze všech stran se valí reklamy, které slibují, že nadbytečná kila budou padat dolů stejně, jako listí na podzim. Přinášíme proto stručný přehled: Proč jsou rychlé a "zaručené" diety zrádné?

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: