Borůvky

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Ing. Vladěna Hrušková

Borůvky

Všichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá.  Vzpomínám si, že většinou jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými kbelíčky a modrý od hlavy až k patě. Za to babička je poctivá sběračka, vždy má plnou bandasku.

Jako děti jsme nevnímaly jaký nám roste v lese poklad :). Tuto skutečnost bych ráda připomněla.

Borůvky jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin. Také jsou známé svojí reputací, jako potraviny která chrání paměť.

Plody borůvek obsahují mimořádné množství vitamínů, minerálů a jiných účinných látek. Obsahují sloučeniny, jako je např. anthokyanin, jež  má antioxidační a protizánětlivé účinky.  Zabraňují tedy oxidačnímu stresu, který je přítomný u většiny závažných nemocí, jako je Alzheimer, Parkinson, srdeční onemocnění, diabetes atd. Borůvky toho ale dokážou mnohem více a to jak jsme již zmínila na začátku, udržují dobrou paměť.

Co to znamená?

Staré neurony v mozku jsou s věkem stále línější a línější si povídat. Nekomunikují a časem dochází k tomu, že začínám ztrácet paměť, lidově řečeno blbneme. Také dochází ke zhoršení koordinace a rovnováhy…a teď přícházejí na řadu borůvky :). Obsahují totiž látky zvané polyfenoly, které zlepšují komunikace neuronů mezi sebou, ale pozor, také nepomáhají vytvářet neurony nové.

Dokonalá potravina pro náš mozek.

Je také prokázáno, že pravidelná konzumace borůvek zlepšuje zrak. V nějaké studii jsem četla, že v začátcích letectví  této skutečnosti využívali piloti. Dnes už je skutečně prokázáno, že borůvky zlepšují noční vidění, chrání proti zhoršení šedého a zeleného zákalu, pomáhají namáhaným očím.

V případě borůvek bych  mohla o jejich kladech pokračovat skutečně dlouho. Takže bych závěrem, řekla, že jestli se o nějaké potravě dá říci, že je super potravina, tak jsou to borůvky. 

Jak se všemožně dají použít?

Čerstvou šťávu z borůvek můžeme použít jako potěr na kožní ekzémy, lupenku.

Můžeme je také použít jako kloktadlo na bolest v krku, pouze je naředíme vodou.

Dobrá zpráva je, že podle průzkumů ani mražením neztrácejí svoje hodnoty. Takže je lze jíst syrové, zamrazit, či usušit. Optimální je hrstička borůvek denně.

Takže krmme se borůvkami do sytosti a děkujme přírodě za dary, které nám dává.

 

Borůvkový čaj proti dětskému průjmu

Borůvky rozvaříme v malém množství vody, rozmačkáme, precedíme a po trošce podáváme. Tato varianta je vhodná i pro kojence jimž naředíme a podáváme z láhve.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Zima a stravování

Konečně napadl sníh a teplota klesla k mínus 10. Je tedy na čase přizpůsobit nejenom náš šatník, ale i naše stravování, mrazivému počasí.  Zima nás nutí být více doma a tím je také svou podstatou nejklidnějším obdobím v roce. Naše tělo šetří a regeneruje své síly. Střádá a načerpává zásoby na jaro a další období roku. Určitě má tedy smysl zamyslet se nad tím, jakou stravu svému tělu dodáme, abychom ho zbytečně nezahlcovali přebytkem, kterého se pak budeme těžko zbavovat.

Podstata

Napadlo Vás někdy při pohledu do zrcadla, že by jste měl/a zhubnout, nejlépe začít držet hladovku?
Váháte, zda je to dobrý nápad? Pak vězte, že určitě NENÍ! Hladovkou se nám nemůže podařit zhubnout a následně váhu udržet. Bohužel, to je fakt!

Čtěte dále a dozvíte se, že realita je jinde...

Banány

Banány pro nás příroda připravila v praktickém balení. Slupka je chrání před znečištěním, snadno ji oloupeme, takže je na rozdíl od pomeranče můžeme konzumovat kdekoliv a kdykoliv :). Nejen díky tomu je banán jedním z nejoblíbenějších plodů....

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: