Bezlepkový chléb s cuketou v provensálském stylu

Rubrika: Zdravé recepty
Autor: Zuzana Komůrková

Bezlepkový chléb s cuketou v provensálském stylu
Díky cuketě není tento bezlepkový chlebík vůbec suchý a každému celiakovi, ale i tomu, kdo to nechce přehánět s pšenicí, udělá určitě radost.

Co potřebujete?

Suroviny:

- cca 3 hrnky nastrouhané cukety i se slupkou (použijte nějakou tvrdší mladší cuketu, pokud máte nějaký větší "kousek", určitě vyhoďte měkkou dužinu se zrníčky)
- 1 šalotka
- 2 stroužky česneku nebo sušený Medvědí česnek
- 2 lžíce olivového oleje
- 125 ml vody
- pytlík sušeného droždí
- cca 350-400g pohankové a kukuřičné mouky (přesné množstí je těžké určit, záleží na tom, kolik vody se vám povede vymačkat z cuket)
- sůl, pepř, kmín
- Provensálské koření nebo rozmarýn a tymián
- Semínka - konopí, slunečnice, dýně, chia, len
- Pro luxusnější verzi sušená rajčátka nebo černé olivy


Postup:

Nastrouhanou cuketu lehce posolte a nechte půl hodiny vypotit. Mezitím si nakrájejte šalotku a česnek.

Do mísy nebo do hnětače domácí pekárny odvažte asi 350 g mouky, půl na půl kukuřičnou a pohankovou, vmíchejte droždí.

Cuketu dejte do cedníku a pořádně vymačkejte co nejvíc vody. Na pánvi orestujte na trošce oleje šalotku, česnek, koření a cuketu a nechte vychladnout.

Dejte cuketovou směs k mouce, přidejte ještě lžíci oleje, semínka a začněte míchat. Jakmile se tvoří drolivá směs, přilévejte vodu. Ke konci pak vmíchejte rajčata nebo olivy. Výsledné těsto by nemělo být moc lepivé, určitě to bude chtít přidávat postupně i mouku a ve finále dát ruku k dílu a na vále těsto propracovat.

Vytvarujte bochník a vložte do větší formy na biskupský chlebíček vyložené pečicím papírem. Povrch chleba potřete olejem a posypejte semínky (je třeba je do těsta trochu vtlačit dlaní). Zakryjte a nechte kynout tak dlouho, dokud nezvětší svůj objem.

Pečte v troubě vyhřáté na 240 stupňů cca 15 minut, pak teplotu snižte na 190 stupňů dalších 15-20 minut.

TIP: Podávejte ke grilované nebo pečené zelenině, s jogurtovými dipy nebo pomazánkou z oliv, pečených paprik nebo lilku.

Zuzana, Výživou ke změně 


Další články z rubriky Zdravé recepty

Veganské perníčky

Advent je tu! Nezadržitelně se blíží Vánoce a i alternativní hospodyňky začínají péct cukroví. Tady je recept na typické a několikrát vyzkoušené vánoční cukroví pro fanoušky čistě rostlinného stravování.

Obrovskou výhodou těchto perníčků je (kromě toho, že jsou bez mléka a másla), že jsou hned po upečení krásně měkké. Takže pozor, ať je nesníte všechny hned. Z této dávky upečete asi 4 plechy perníčků.

 

Mlsejte zdravě - domácí müsli tyčinky

Snad každý z nás má občas chuť na něco sladkého. Ale pokud jste se rozhodli stravovat zdravě, možná jako já často stojíte u regálu s cukrovinkami a marně hledáte něco, co by vaši chuť uspokojilo a zároveň to pro tělo nebylo jako rána pěstí. Relativně dobrou volbou bývají müsli tyčinky. Ale ani u těch si někdy nemůžeme být jistí.

Salát z ředkviček

Ředkvičky působí proti bakteriím a plísním. Rozpouštějí hleny, dezinfikují sliznice a působí preventivně proti infekcím. V tradičním bylinkářství byly využívány při léčbě poruch žlučníku a jater, protože jejich šťáva stimuluje tvorbu žluči. Obsahují množství draslíku, síry, vitamínu C a kyseliny listové. Můžete jíst jak bulvy, tak mladé lístky. 
 
Salát z ředkviček je chutná, zdravá svačina, hotová za 5 minut!

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: