5 důvodů proč jíst hořkou čokoládu

Rubrika: O potravinách
Autor: Rudolf Novák - úvodní konzultace ZDARMA

1) Obsahuje vysoké hodnoty antioxidantů a minerálů

Věděli jste, že čokoláda (respektive kakaové boby) má ze všech potravin jedny z nejvyšších hodnot tzv. antioxidantů? Antioxidanty jsou látky, které chrání náš organismus proti tzv. oxidačnímu stresu. Jedná se o děj, kdy vlivem volných radikálů dochází poškozování různých struktur v našem organismu. Za normálních okolností jsou antioxidanty a volné radikály v našem těle v rovnováze. Čokoláda dále obsahuje široké spektrum minerálů jako železo, hořčík, měď, mangan, vlákninu, fosfor, zinek a selen.

2) Odbourává stres

Jak již bylo zmíněno - čokoláda zvyšuje hodnoty neurotransmiteru (přenašeč mozkových impulzů) serotoninu, který funguje jako přírodní antidepresivum a snižuje stresové faktory. Studie provedené vědci ze Švýcarska prokazují, že chemické složení hořké čokolády opravdu hraje klíčovou roli při snižování úrovně stresu u lidí, kteří jsou vystaveni velké psychické námaze. Studie uvádí, že pravidelná dávka 40 gramů hořké čokolády v průběhu dvou týdnů, může prokazatelně snižovat stresové hormony. Pokud chcete toto vyzkoušet, tak doporučuji čokoládu s minimálním obsahem kakaa 85%. 
 
3) Snižuje LDL cholesterol

Kakaové boby prokazatelně snižují hladinu „špatného" LDL cholesterolu, který v těle podporuje tvorbu látky, jenž může za určitých okolností ucpávat vnitřní stěny tepen a žíly. Zároveň může hořká čokoláda zvyšovat hladiny „dobrého" HDL cholesterolu. Správná rovnováha cholesterolu může výrazně snížit riziko srdeční zástavy a onemocnění srdce. 
 
4) Povzbuzuje mysl

Studie provedená na University of Nottingham dokazuje, že konzumace tmavé čokolády může zvýšit průtok krve do mozku až po dobu tří hodin. Zdá se, že kakao může také pomoci ke zlepšení koncentrace, snížit dobu odezvy na podnět a zlepšuje paměť. Toto můžete určitě vyzkoušet při studiu na nějakou zkoušku a nebo přímo před ní. 
 
 5) Je to vynikající zdravá potravina

Často se moji klienti diví, když jim doporučím konzumaci hořké čokolády (75-99% kakaa). Mají totiž stále slovo „čokoláda" zafixováno v mysli jako něco nezdravého. Při její konzumaci v hořké podobě se však určitě nemusíte cítit provinile. Naopak je to velmi prospěšná potravina s několika zdravotními benefity. Nyní ji můžete konzumovat s vědomím, že děláte vašemu tělu skvělou službu! Jen samozřejmě dávejte pozor na to, aby jste to nepřehnali. Čtěte důkladně složení a vyhněte se nebo alespoň zmírněte konzumaci těch čokolád, co obsahují vysoké procento cukru. Pamatujte: čím větší procenta kakaa, tím menší procento cukru. A samozřejmě nejlepší zkušenost s každou potravinou je taková, kterou si uděláte na svém vlastním těle.

Už jste někdy zkoušeli čokoládu s 99% obsahu kakaa? To je teprve síla. :)

Autor: Rudolf Novák

Další zajímavé články na: www.celostnistrava.cz


Další články z rubriky O potravinách

Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky...

Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky....skvělé přírodní sladidlo z Paraguaye...je 300x sladší než cukr...

10 potravin co vypadají jako část lidského těla a jejich ohromující účinky

Hippocrates kdysi řekl: „Nechť je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem." Je obdivuhodné, že Příroda naprogramovala různé přírodní potraviny tak, že se podobojí orgánům lidského těla a obsahují přesně ty látky, které pro dané orgány působí blahodárně! V různých okultních učeních (okultní jednoduše znamená dobře schované) je toto velmi dobře známé. Nicméně v dnešní společnosti a zdravotnickém průmyslu je ignorován fakt, že to co jíme má zásadní vliv na naše případná onemocnění a zdravá strava může působit jako klíč k dlouhověkosti a pevnému zdraví.
Uvádíme zde 10 potravin, které vypadají jako části lidského těla a jejich účinky.

U mě v kuchyni - zásoby ve spíži

Slibovala jsem letos několik webových novinek a teď konečně přicházím s další z nich. Na konzultacích se mě často ptáte, kam chodím kupovat jednotlivé potraviny, co si nakoupit do zásoby, jak vyřešit rychlou svačinu když nemám nic připraveno, čím ochucovat a zahušťovat při vaření, co si dát, když mám chuť na sladké, co domácí pečení a spoustu dalších podobných otázek. Rozhodla jsem se tedy, že postupně sepíšu takový malý seriál o tom, jak tohle všechno dělám já u mě v kuchyni. Vždy chci po svých klientech, aby si hledali ve stravování vlastní cestu, našli si recepty, které jim chutnají a na konci programu kompletně zvládli si sestavovat vlastní jídelníček podle svých potřeb. Proto ani tento seriálek nemá to být „návod jak to dělat správně", ale chtěla bych, aby vám byly tyto články inspirací a pomohly se vám zorientovat ve světě zdravé výživy tak nějak více prakticky. Toť vše na úvod a začínáme :)

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: