Vegani a příjem bílkovin

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Zuzana Komůrková

Vegani a příjem bílkovin
Pokud ze své stravy, ať už z morálních, etických, zdravotních nebo jakýchkoli jiných důvodů, vyloučíte živočišné zdroje, může nastat problém s dostatečným příjmem bílkovin. Vegetariáni jsou na tom o dost lépe, protože většinou konzumují mléčné výrobky a vejce. Vegani, kteří jedí vyloženě rostlinnou stravu, mohou mít bílkovin opravdu málo.

Podíl bílkovin ve stravě by měl odpovídat věku a zdravotnímu stavu. Denní příjem na 1 kg tělesné hmotnosti by měl u dětí činit 0,9 - 1,1 g, u dospělých ve věku do 35 let přibližně 0,8 g, nad 45 let už dokonce méně než 0,7 g.

Tělo bílkoviny prostě potřebuje, o tom nelze diskutovat. Živočišné zdroje jsou pro tělo asi přirozenější, lépe vstřebatelné a komplexní, ale i z rostlinné stravy můžete dodat svému organismu dostatek bílkovin. Luštěniny, obiloviny, semínka - obzvláště chia a konopí, ořechy, tam všude najdeme aminokyseliny. Musíte si ovšem opravdu hlídat, co konzumujete, v jaké kombinaci a množství. A pokud nám to není naprosto proti srsti, přidat třeba i kvalitní protein rostlinného původu ve formě kokteilu. Mám zkušenost, že všeobecně vegetariáni a vegani (natož lidé s potravinovou intolerancí) jsou zvyklí o tom, co si vloží do pusy, uvažovat mnohem více než my všežravci. Neváhají věnovat čas přípravě jídla a rádi experimentují s novými recepty. Veganská strava vůbec nemusí být nudná!!! Z luštěnin, které jsou sice náročnější na přípravu, lze vytvořit velice chutná jídla. Můžete je použít do skvělých pomazánek, chutných polévek, na dáhly, kari, sekanou, placičky, zapečená jídla, nákypy, ale klidně i jako základ pro dezerty.

Na obrázcích vidíte výsledky klientky, která přišla s tím, že je vegetariánka s intolerancí laktózy a ráda by se z tohoto důvodu přiklonila k čistě veganské stravě, ale neví, jak docílit dostatečného příjmu bílkovin bez konzumace mléčných výrobků. Navíc velmi intenzivně cvičí bikram jógu.

První tabulka ukazuje původní stav těla, druhá stav po 3 měsících spolupráce a uvážené změně jídelníčku v čistě rostlinný.
Komu se nechce zkoumat grafy výsledky ve zkratce:
Žena 31 let, výška 180 cm. Za 3 měsíce přibrala 2,2 kg svalové hmoty, ztratila 0,9 kg tuku.

Jak vidíte, jde to! Ráda Vám pomohu jak s jídelníčkem, tak s praktickou stránkou výživy. Naučím Vás, jak rostlinná jídla nabitá bílkovinami připravit.

Zuzana, Výživou ke změně


Další články z rubriky Metody hubnutí

10 zásadních výživových omylů

Internet je v mnoha ohledech všemocný a je možné na něm najít mnoho informací o výživě a hubnutí. Dnes se pokusíme Vám některé z těchto „zaručených" informací, se kterými se u našich klientů setkáváme nejčastěji, vyvrátit.

Hubnutí s koktejly

Koktejly na hubnutí - obvykle se vyrábějí v podobě prášku s různými příchutěmi, které se míchají s vodou. Jejich základem je nejčastěji syrovátková nebo rostlinná (sójová) bílkovina a vláknina, která omezuje chuť k jídlu. Většinou obsahují málo tuků a sacharidů. Podle druhu jsou koktejly doplňovány dalšími látkami podporujícími hubnutí jako carnitin, synefrin, bioaktivní chrom apod. Pití koktejlů částečně nahrazuje konzumaci pevné stravy.

Proč jsou rychlé a “zaručené” diety zrádné?

Po prázdninách často začíná vlna nových předsevzetí, děti se vrací do lavic, začíná se s různými kroužky a pravidelnými aktivitami, mezi které patří i odhodlání změnit stravovací návyky. Ze všech stran se valí reklamy, které slibují, že nadbytečná kila budou padat dolů stejně, jako listí na podzim. Přinášíme proto stručný přehled: Proč jsou rychlé a "zaručené" diety zrádné?

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: