Půst - ranní rituály a pitný režim

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

Půst - ranní rituály a pitný režim
Kolika z vás se téma PŮSTU dotklo?
Dnes přidám ještě pár dalších doporučení pro ráno a pitný režim, pokud půst zvažujete.

- Snažte se alespoň na první 3-4 dny zajistit si klidnější režim. Naprosto chápu, že vzít si dovolenou z práce, není pro většinu lidí reálné, ale pokud to půjde, je to ideální. Pokud ne, tak si zkuste alespoň udělat klidnější ráno, dohodněte se na pozdějším příchodu do práce, na tom, že o děti se postará partner, nebo prostě vstaňte dříve. Věnujte se svému tělu, dejte si příjemnou sprchu nebo koupel třeba v zásadité soli, promasírujte pokožku, promažte ji olejem, odpočívejte. Hned od rána hodně pijte. Dejte si podle chuti teplý čaj nebo vlažnou vodu třeba s citronem.

- Ráno je také vhodné pro očistné techniky, jako je včera zmíněný klystýr, ale taky třeba výplach nosu vodou se zásaditou, bylinnou nebo ájurvédskou solí pomocí konvičky néti. Důkladně si vyčistěte zuby a jazyk. Během půstu se bude na jazyku vytvářet opravdu silný povlak,který při delším postění se zase ustoupí. Kupte si škrabku na jazyk, která dobře pomůže jeho odstranění. Zubní pastu bych doporučila spíše přírodní nebo homeopatickou nebo si zkuste zuby vyčistit kokosovým olejem, který i hezky bělí.

PIJTE, PIJTE, PIJTE!!!

- Vodu - hodně vody, spíše teplé než studené, abyste nešokovali váš žaludek. Připravte si vodu do džbánu nebo jiné nádoby, abyste měli přehled, kolik jste jí vypili.

- Dále třeba nečaj roiboss, lehké zelené čaje, bylinné čaje jako je třeba Hildegardin postní od Sonnentoru. Podle orgánových hodin můžete zařadit i podpůrné čaje - např. v podvečer ledvinovou směs.

- Při půstu většinou klesá krevní tlak. Pokud máte nízký tlak i standardně a zejména jste-li zvyklí na kávu, může nastat bolest hlavy, pocit mdloby. Dejte si ráno silnější zelený čaj, při nejhorším i doušek kvalitního černého neslazeného pressa. Pokud pijete kávové náhražky jako Caro, vyzkoušejte i to. Ono mnohdy jde spíše o zvyk a psychickou záležitost. Jen, opravdu bez mléka a cukru, prosím ;)

- Odpoledne a navečer přichází pocity většího chladu, tak se zahřejte zázvorovým čajem, který navíc pohladí váš trávicí systém. Je to jednoduché - kousek zázvoru nakrájejte do vody a povařte cca 10 minut. Do lehce vychladlého čaje dejte citron, případně i lžičku medu.

- Jestliže máte problém s pálením žáhy, pijte vodu se lžičkou jedlé sody.

- Pokud se nerozhodnete pro striktní půst jen o čajích a vodě, můžete pít ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy. Tam doporučím - moc nekombinujte, raději nemíchejte více druhů. Taková šťáva ze zelí, to je extrémně prospěšná záležitost. Je možné pít taky čistý doma připravený vývar ze zeleniny, který zahřeje. Ale pozor - ochucený pouze bylinkami, bez soli!

- V případě, že jste se rozhodli půstovat s Neerou, je to jednoduché, namíchejte si svou směs sirupu, kayenského pepře a citronové šťávy dle návodu.

- A trocha odlehčení na závěr - můj oblíbený Ruediger Dahlke připouští v půstu i nealkoholické pivo :)

Krásný postní den všem, jdu si uvařit čaj!
Zuzana, Výživou ke změně


Další články z rubriky Sezonní záležitost

První polovina září - podpora sleziny

A máme tu ZÁŘÍ, moji milí!

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti opět nastupují do školek a škol, my se zase budeme muset vrátit ke koloběhu všedních dní. Ale neklesejme na mysli. Doufejme, že letošní pozdní léto má v záloze ještě pár krásně teplých dní, které si budeme moci užít.

V měsíci září jsou nejohroženější hned orgány dva. V první polovině září je to slezina, v druhé polovině pak slinivka břišní (ale o té až v půlce měsíce).

Alergie na slunce a další nástrahy léta

Léto přináší nejen chvíle pěkné, ale občas také nepříjemné. Také už se vám stalo, že se vám původně krásná dovolená změnila během dne ve svědivé peklo? Na těle se objevily červené fleky nebo pupínky a pálí a svědí. Nebo jste podcenili intenzitu slunečního záření a takzvaně jste se „přižehli". Bodnutí hmyzem nebo požahání medúzou také není to pravé ořechové pro klidnou dovolenou. Pokožka je totiž první obranou linií našeho těla před škodlivým působením okolního prostředí. Proto vám chci dnes povědět něco o tom, jak se před nástrahami léta chránit. A co dělat, když už nás nějaké to poškození postihne.

Jarní pročištění (detoxikace) organismu

Jarní pročištění (detoxikace) organismu
Základem jarního pročištění je regenerace jater, ledvin a střev. Jedná se o komplexní detoxikaci zažívacího ústrojí. Tyto orgány jsou základními pilíři látkové výměny, fungují jako filtr, čistí krev a vylučují nežádoucí látky z těla. Pravidelnou "údržbou" těchto orgánů přispějeme k posílení imunitního systému, pročistíme a zregenerujeme tělo, vyloučíme nebezpečné toxiny, hnilobné látky a naše tělo bude moci i nadále dobře fungovat.

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: