Proč se věnuji výživě onkologicky nemocných

Rubrika: Ostatní
Autor: Radek Jelínek

Po zjištění diagnózy, která zněla nádorové onemocnění lymfatických uzlin tzv. Hodgkinova choroba jsem byl, asi jako každý člověk v nejistotě co bude dál, zda se vůbec vyléčím a jiné podobné myšlenky. Po informaci,že zrovna tento typ onemocnění je velmi dobře léčitelné za pomocí chemoterapie a radioterapie a úspěšnost léčby u tohoto typu onemocnění je cca. 98% jsem nepochyboval o tom , že se vyléčím a budu 100% zdráv.Určitě mi pomohlo to, že jsem sportoval a nemoc jsem pojal jako jeden velký zápas, který chci vyhrát.

V té době jsem neměl žádné zkušenosti co se týče stravování při tomto typu onemocnění, proto jsem se normálně stravoval a míval jsem po absolvování chemoterapií problémy kdy mi bylo nevolno, trpěl jsem zácpou a jinými zdravotními potížemi, které byly způsobeny již zmíněným nevhodným stravovacím režimem.

Po vyléčení z této nemoci jsem se rozhodl radikálně a zásadně změnit svoje stravovací návyky.Absolvoval jsem Kurz poradce pro výživu a suplementaci v němž jsem se dozvěděl spoustu informací ohledně správných stravovacích návyků.Veškeré tyto poznatky aplikuji v moji profesi výživového poradce, v které se věnuji výživě a prevenci onkologicky nemocných pacientů.

Vždy je důležité, aby člověk byl pozitivně naladěn a nepropadal beznaději z toho, že je nemocný a z optimismem s tímto onemocněním bojoval.


Další články z rubriky Ostatní

Sobotní dopoledne na tržnici

Mám moc ráda tržnice. Farmářské trhy v Praze v sobotu dopoledne, to je prostě super! Vzhledem k včerejšímu deštivému počasí jsme vyrazila do kryté HOLEŠOVICKÉ TRŽNICE. Je to většinou hodně "hustá" záležitost, hlavně co se počtu lidí a míst k parkování týče, ale rozhodně to stojí za to. Kromě zeleninových a květinových sazenic a jahodníků, na které čeká naše zahrada, jsme nakoupili úplně čerstvý český chřest, voňavá maďarská rajčata a další zeleninu, výborné rané brambory a kvalitní čerstvou rybu.

Diagnostika složení těla InBody, aneb první krok k správnému hubnutí.

A je tady opět leden a s ním velká touha zhubnout kila, která se nepodařila shodit v loňském roce a navíc se na nás navalila během štědrých a veselých vánočních svátků .

Každý, kdo chce začít hubnout nebo něco dělat se svou hmotností, měl by nejdříve zjistit složení svého těla kvalitní bioimedanční diagnostikou, kterou poskytují například přístroje InBody. Často totiž podlehneme prvnímu lednovému číslu časopisu se „zázračnou dietou“. U někoho se úspěch dostaví, u většiny však přijde zklamání. Jak je to možné?? Žádná univerzální dieta totiž nerespektuje individualitu jedince. To znamená jeho základní životní potřeby. A proto než začneme aplikovat krok B (změnu jídelníčku), měli bychom udělat krok A (zjistit skutečné složení svého těla).

Proč vyhledat výživového poradce

Je tu léto. Čas dovolených, lenošení u vody, grilovacích party, zmrzliny a spousty dalších dobrot. Léto zkrátka přináší spoustu radosti a nových zážitků, ale nezřídka také několik kilogramů váhy navíc. Nerudovskou otázku „Kam s nimi" lze řešit různě: někdo to zkouší sám, jiní spoléhají na „zázračné" diety z novin či televize, další věří tabletám a koktejlům na hubnutí. Každá z těchto metod má svá pro a proti, ale jedno mají společné: na boj s nadbytečnými kilogramy zůstává každý sám. To s sebou obvykle přináší řadu chyb - mezi nejčastější patří nadměrné snížení příjmu potravy (hladovění, ztráta svalové hmoty namísto tuku) a nevyvážená skladba jídelníčku (postupné ztrácení důležitých vitamínů a stopových prvků) často vedoucí k nežádoucímu jo-jo efektu. V poslední době proto stále více lidí volí odbornou pomoc výživového poradce nebo dietologa. Co tedy můžeme od návštěvy u něj čekat?

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: