Pitný režim

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Monika Peršalová

Pitný režim

Co se týče pitného režimu, tak každý snad ví, že se jedná o základní kámen zdraví. Pokud bychom chtěli být důslední, měli bychom pít na každých 10 kg váhy 0,4 dl tekutin a na každou půl hodinu intenzivního pohybu přidat dalšího půl litru.

CO PÍT:
Nejlépe vodu s citronem nebo mátou,čaje (zelené a bylinkové).Občas můžete zařadit neslazenou minerálku.(Při dlouhodobé konzumaci se nadbytečné minerály v organismu hromadí a nepříznivě ovlivňují např. funkce ledvin a jater)


DO PITNÉHO REŽIMU NEPATŘÍ:
Káva, černý čaj a alkohol.Jak je známo, voda je pro organismus životně důležitá. Po kyslíku je vlastně druhým nejdůležitějším prvkem nezbytným pro existenci organismu. Voda napomáhá rovněž udržení svěží zářivé pleti a vlasů. V případě regulace váhy je voda nezbytnou součástí programu, chceme-li dosáhnout úspěchu.

Dostatek kvalitní vody v těle zajišťuje správnou funkci oběhového a vylučovacího systému. Voda je garantem nezbytné látkové výměny mezi buňkami v organismu. Zajišťuje na jedné straně dopravu živin, na straně druhé odvádění škodlivých zplodin metabolismu z těla a také rovnováhu mezi jeho zásaditou a kyselou složkou.

Nedostatek tekutin způsobuje ukládání tuků, poruchy trávení, bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únavu, závratě, suchou pokožku a zvýšenou tvorbu vrásek, ochabování svalstva a přispívá ke zvyšování hmotnosti. Voda má nejlepší močopudný účinek a nejlépe vyplavuje nežádoucí látky z mezibuněčného prostoru. A pozor, nedostatek tekutin v mezibuněčném prostoru je považován i za příčinu stárnutí.Pokud voda v těle chybí, tělo si ji odebírá z vlastních tkaniv a zahušťují se jednotlivé tekutiny v těle, což má nepříznivé účinky na všechny metabolické pochody.

Pitný režim musí být rozprostřen do celého dne, je vhodné 1/3 až ½ vypít dopoledne, protože od 6-12 hod. se tělo čistí a zbavuje se toxických látek, které tam vznikly přes noc při regeneraci a také máme v té době menší hlad.

Nezapomeňte každý den pít dostatek tekutin! Jakmile dostanete chuť na jídlo, v první řadě se pořádně napijte. Mozek nerozlišuje mezi hladem a žízní, a proto v mnoha případech, poté co se napijete, chutě odezní. Je pravdou, že v zimních měsících je mnohem těžší si hlídat pitný režim, ale vzhledem k vysušenému vzduchu v mistnostech jsou i v tomto období  tekutiny pro organismus nesmírně důležité.

 

Přeji vám úspěšný den 

Wellness konzultant Monika 

 


Další články z rubriky Zdravé stravování

Borůvky

Borůvky

Všichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá.  Vzpomínám si, že většinou jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými kbelíčky a modrý od hlavy až k patě. Za to babička je poctivá sběračka, vždy má plnou bandasku.

Jako děti jsme nevnímaly jaký nám roste v lese poklad :). Tuto skutečnost bych ráda připomněla.

Banány

Banány pro nás příroda připravila v praktickém balení. Slupka je chrání před znečištěním, snadno ji oloupeme, takže je na rozdíl od pomeranče můžeme konzumovat kdekoliv a kdykoliv :). Nejen díky tomu je banán jedním z nejoblíbenějších plodů....

Hubnutí pomocí zdravých tuků – super novinka !

Proč přibíráme více a více na váze, jsme víc a víc nemocní a rychleji stárneme? Vědci objevili, že na to je jednoduchá odpověď. Týká se to tzv. skrytého zánětu. Vychází to z výzkumů Dr. Barry Searse z nadace výzkumu zánětů v Marlblehead a také výzkumů dalších univerzit a společností.

Mnoho lidí cvičí, hlídá si stravu i přesto mají velké množství tukových zásob v těle. Jak tuku podkožního, tak útrobního (tuk kolem orgánů v oblasti břicha - je nejvíce nebezpečný). Právě obezita a zvyšování tukové vrstvy je potřeba také vnímat jako civilizační chorobu.

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: