Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Kyselina listová patří do komplexu vitamínů B, lidé si ji nedovedou sami vytvořit a musí ji proto přijímat potravou. V období těhotenství se potřeba kyseliny listová zvyšuje, neboť je nezbytnou součástí při dělení buněk, a tím i součástí růstu a vývoje plodu. Nedostatek kyseliny listové může vést k vývojovým vadám, rozštěpu neurální trubice a k potratu. Pokud ale žena neprodělala spontánní potrat, nemá v rodinné anamnéze dědičné vývojové vady a její zdravotní stav je naprosto v pořádku, tak může zdroje kyseliny listové přijímat z běžně dostupných potravin.

V opačném případě je lepší kyselinu listovou dlouhodobě suplementovat, ideálně ještě před oplodněním až do 12. týdne těhotenství, čili do konce prvního trimestru.


Těhotným ženám je ale především doporučována pestrá strava, ve které budou mít hojně zastoupeny nositele kyseliny listové. A o které potraviny se to jedná? Můžeme jmenovat například květák, růžičkovou kapustu, brokolici, hlávkový salát, červenou řepu, chřest, lískové a vlašské ořechy, kešu, slunečnicová jádra, droždí, jahody, maliny, ostružiny, datle, atd. Je důležité ale myslet na to, že kyselina listová se tepelnou úpravou znehodnocuje, proto je vhodné vybírat potraviny, které je možné konzumovat v syrovém stavu.

Vysoký obsah kyseliny listové mají i vnitřnosti, zejména pak játra. Ty se ale v době těhotenství nedoporučuje konzumovat. Zejména pak pro jejich vysoký podíl toxických látek a kovů.

Doporučená denní dávka kyseliny listové u těhotné ženy je 0,4mg denně. Pokud nepředpokládáte dostatečný příjem prostřednictvím potravin, tak je dobré zakoupit si v lékárně některý z nabízených suplementů.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Základní pravidla zdravého hubnutí

Pokud patříte mezi ty, kteří v sobě našli motivaci pro to, aby cvičili i několikrát týdně, moc Vám gratuluji.

Zdravý pohyb týkající se hlavně aerobních aktivit, je velmi důležitý pro imunitní systém, pohybový systém, jako prevence civilizačních chorob a také pro podporu správného psychického naladění. V neposlední řadě nám pohyb pomáhá (při správné tepové frekvenci) snižovat procento podkožního a útrobního tuku.

Jablko

Jablko je typické české ovoce. V tomto období se stává velmi častou volbou z důvodu dostupnosti a ceny. Čekáme, než se urodí a dozraje ovoce nové a do té doby bude jablko stále v kurzu.
Toto šťavnaté ovoce nám kromě lahodné chuti přináší i řadu tělu prospěšných látek. Pojďme se blíže podívat na složení středního kusu jablka o váze cca 150g. Měli bychom si uvědomit, že jablko, stejně jako většina ovoce, obsahuje hlavně sacharidy, zejména jednoduché cukry, proto se hodí ke konzumaci hlavně během dopoledne, kdy nám dodá potřebnou energii na celý den.

Proč nemůžu zhubnout

Máte vzorový jídelníček, jíte podle doporučení, pravidelně cvičíte a přes veškerou Vaši námahu a snahu nejdou ty nechtěná kila navíc dolů? Kde je problém a co s tím můžete udělat? Možná bude jednou z příčin tichý nepřítel dnešní, poněkud hektické doby - STRES!

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: