Jak grilovat zdravě?
Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové
Máme tady léto a k němu grilování neoddiskutovatelně patří. Co ale dělat, pokud si nechcete odepřít tuto populární radovánku a zároveň si držíte štíhlou linii? Existuje vůbec něco, jako zdravé grilování? Myslím, že milovníky letních barbecue nepotěším, když řeknu, že grilovat úplně zdravě vlastně nejde. Můžeme se k tomu ale úspěšně přiblížit, stačí dbát na pár základních zásad.
Grilování začíná výběrem samotného grilu, ideální variantou je plynový nebo lávový gril, velkým hitem je poslední dobou i vodní gril. Pokud zvolíte klasickou variantu grilu na uhlí nebo brikety, tak dbejte na to, abyste měli rošt od grilu vždy čistý a grilujte na žhavých uhlících, které se lépe vytvářejí z briket.
V Čechách je tento způsob úpravy pokrmů stále oblíbenější, grily jsou rozžhavené na zahradách rodinných domků i chat, balkónech, lodích, na plovárnách, zkrátka kde to jde. Lidé nakoupí velké množství jídla (za co nejméně peněz), na kvalitu se příliš neohlíží a během dne se organizovaně přejídají. Pokuste se tento zažitý stereotyp změnit. Připravte si od každého trochu, vyberte pečlivě a kvalitně a dbejte na přípravu. Pokud grilujete v partě, tak si můžete i nákup surovin rozdělit, aby se Vám nesešla najednou tři kila klobás a žádná zelenina.
Dbejte na přípravu surovin. Pokud si nakoupíte libovější kus masa nebo rybu, tak jej dokonale znehodnotíte, pokud ho naložíte do oleje a necháte louhovat. Obecně platí, že na gril jsou lepší tučnější masa, máte tedy dvě varianty. Buď si grilování dopřejete výjimečně, připravíte si vepřovou krkovici, kterou si okořeníte předem a maximálně ji zlehka potřete troškou oleje, dáte si jeden hezký kousek od řezníka a k tomu zeleninu. Nebo půjdete dietnější cestou a budete preferovat marinádu z jogurtu, pomerančové šťávy, vína, atd. Na gril si položíte rybku, ideálně makrelu, lososa nebo pstruha popř. třeba stehenní drůbeží steak, panenku, nebo libové hovězí maso. Jako přílohu můžete volit nejrůznější druhy zeleniny, jako je paprika, cuketa, lilek, cibule, rajčata, nebo i houby, kukuřici, některé druhy ovoce či brambory.
Samostatnou kapitolou jsou omáčky. Pokud patříte mezi milovníky sosů, dipů a podobných nadstaveb grilování, tak se snažte vyhnout tatarkám, kečupům a kupovaným dresinkům. Zkuste si sami vyrobit omáčku z jogurtu, tvarohu, nízkotučné zakysané smetany, různé druhy chutney, atd. Příprava je snadná, rychlá, levná a výsledek určitě zdravější.
Ideální varianta je ugrilovat od všeho kousek a potom s přáteli ochutnávat a hlavně vychutnávat každé sousto, abyste se cítili příjemně sytí a potěšili své jazýčky.
Další články z rubriky Zdravé stravování
O pití vody už toho bylo napsáno mnohé, každý časopis, který otevřeme, nám poradí, že máme denně vypít 2-3l vody, v horkých dnech dokonce až 5l. Ale opravdu má 2-3l vody vypít 100kg muž i 55kg žena?
Voda, základ všeho, lidské tělo se skládá přibližně 70% z vody, celá zeměkoule je přibližně z 90% z vody, obklopuje nás, a přesto s ním máme takový problém.
Napadlo Vás někdy při pohledu do zrcadla, že by jste měl/a zhubnout, nejlépe začít držet hladovku?
Váháte, zda je to dobrý nápad? Pak vězte, že určitě NENÍ! Hladovkou se nám nemůže podařit zhubnout a následně váhu udržet. Bohužel, to je fakt!
Čtěte dále a dozvíte se, že realita je jinde...
Borůvky
Všichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá. Vzpomínám si, že většinou jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými kbelíčky a modrý od hlavy až k patě. Za to babička je poctivá sběračka, vždy má plnou bandasku.
Jako děti jsme nevnímaly jaký nám roste v lese poklad :). Tuto skutečnost bych ráda připomněla.
Newsletter