Slaný bezlepkový koláč z dýně

Rubrika: Zdravé recepty
Autor: Zuzana Komůrková

Ráda bych inspirovala ty, co se snaží jíst bezlepkově a už fakt neví, co by uvařili. Je sezóna dýní a je jich všude kolem spousta. Dýňová polévka, dýňová omáčka, dýňové sladké koláče, pečená dýně... Když vám zbyde ještě kousek dýně, zkuste vytvořit DÝŇOVÝ KOLÁČ NASLANO. Vypadá to jako domácí pizza, ale s úcty k tomuto tradičnímu jídlu tomu opravdu raději říkejme "koláč".

Suroviny na těsto:

- cca 450 g dýně (nakrájené na kostičky a uvařené do měkka v páře, ale klidně ji uvařte v hrnci s vodou)
- 2 vejce
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 4-5 lžic pohankové celozrnné mouky
- 1 lžička kypřícího prášku bez fosfátu
- trocha lněných a chia semínek
- 1 lžíce oleje (olivového, dýňového nebo jaký máte)
- koření dle chuti - majoránka, oregano, tymián, sůl nebo bylinková sů, černý pepř.

 

Postup:

Všechny suroviny rozmixujte na hladkou hmotu, navrstvěte na plech vyložený pečícím papírem. Těsto pokladně surovinami dle chuti - výborné je s tuňákem z plechovky a šalotkou, s žampiony, kozím sýrem a špenátem, zeleninou, šunkou... záleží jen na vašich chutích a fantazii.

Pečte cca 20 minut na 180 stupňů a je hotovo!

Dobrou chuť!

Zuzana, www.vyzivoukezmene.cz 


Další články z rubriky Zdravé recepty

Houbový nákyp z hlívy

Houby byly a jsou využívány jako potravina, ale i jako léčivo. Jsou zdrojem bílkovin, mají velmi nízký energetický obsah. Obsahují vitamín B, fosfor, draslík a zinek. Pomáhají při depresích, či úzkostných stavech. Samotné hlívě jsou připisovány účinky protizánětlivé a protivirové. Pohanka má vysoký obsah rutinu, který posiluje stěny cév a pomáhá při léčbě křečových žil a vysokém krevním tlaku. 

Kváskový chléb - kouzlo z mouky a vody

Před časem mě na internetu zaujal článek o výrobě domácího kváskového chleba a říkala jsem si, že to by mohla být skvělá alternativa ke kupovanému pečivu, které mnohdy (poměrně často) nesplňuje moje nároky na chuť ani kvalitu. Protože mám ráda, když si můžu vše od základu vyzkoušet sama, pustila jsem se nejdřív do výroby domácího kvásku. Nějak jsem nemohla uvěřit, že obyčejná voda a žitná mouka mohou spolu něco takového vytvořit, ale dala jsem jin šanci :) Kvásek jsem podle návodu „krmila" moukou i vodou v přesných intervalech a sledovala, jak ve velké zavařovací sklenici stoupá a zase klesá. Zdálo se mi to jako zázrak. První bod zlomu přišel, když jsem si přečetla, že kvásek musí „vonět jako kvásek". Za prvé tedy netuším, jak voní kvásek a za druhé mě ta slibovaná vůně vůbec nepřišla voňavá. Musím přiznat, že jsem byla blízko toho, celé své několikadenní snažení vyhodit. Ale nakonec jsem si řekla, že to přece jen zkusím a dám tomu šanci.

Jarní hraní s chřestem

Ukažme svým dětem, že vaření může být zábava. Využijme toho, že je sezóna chřestu v plném proudu. Proč zařadit chřest do jídelníčku? Tato zdravá zelenina, díky svému složení, dodá našemu tělu vitalitu. Obsahuje velké množství vody, bílkovin a vlákniny. 100g chřestu má pouze 92 kJ. Do palety prospěšných látek, které obsahuje, patří zejména vitaminy skupiny B (včetně kyseliny listové - ve 100g chřestu je 37% doporučené denní dávky) a vitamin C a betakaroten. Z minerálních látek to je pak draslík, fosfor, hořčík, vápník, zinek a železo.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: